خودرو هیبریدی چیست ؟

حتما تاکنون برایتان پیش آمده زمان زیادی را در صف پمپ بنزین در انتظار بمانید . خودرو هیبریدی راه بسیار مناسبی برای کاهش هزینه و صف های طولانی سوخت هایی مانند بنزین است .

ما امروز می خواهیم در اجاره خودرو اتورنت استار به بررسی خودرو های هیبرید و طریقه عملکرد این خودرو ها بپردازیم ، پس تا انتهای این مقاله با ما در اجاره خودرو لوکس اتورنت استار همراه بمانید.

خودرو های هیبرید در اطراف ما بسیار به چشم می خورند .مثلا در لوکوموتیو ها .بیشتر لوکوموتیو ها از سیستم هیبریدی دیزل / الکتریکی بهره میبرند و یا در شهرهایی مانند سیاتل اتوبوس هایی با همین سیستم دیزل / الکتریکی کار وجود دارند. زیر دریایی ها نیز نوعی ماشینهای هیبریدی به حساب می آیند که معمولا با یکی از سیستمهای  هسته ای / الکتریکی و یا دیزل / الکتریکی  کار می کنند .

بطور کلی تمام وسایل نقلیه ای که از ادغام دو و یا چند پیشرانه انتقال نیرو که بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند را ماشینهای هیبریدی گوییم.

بیشتر خودروهای هیبریدی تولید شده تاکنون از نوع بنزینی / الکتریکی هستند گرچه بعضی از خودروسازها مانند پژو سیتروئن خودروهای هیبریدی از نوع دیزل / الکتریکی نیز تولید کرده اند.

ما در این مقاله از اجاره خودرو لوکس نوین بیشتر در مورد خودروهای از نوع بنزینی / الکتریکی را مورد بررسی قرار می دهیم

خودروهای بنزینی / الکتریکی از نظر کارکرد بین خودروهای الکتریکی و خودروهای بنزینی قرار دارند .

هنوز هم افراد زیادی هستند که از طرز کار این نوع خودروها اطلاعات زیادی ندارند. در زمان خریدن یک خودروی جدید، خریداران نه‌تنها به جنبه‌های زیست‌محیطی توجه می‌کنند بلکه دنبال گزینه‌هایی جایگزین نیز هستند.

از زمان عمومیت یافتن تویوتا پریوس در جامعه، خودروهای دوست دار محیط‌زیست زیادی عرضه شده‌اند. هم‌اکنون در کنار خودروهای دیزلی کم‌مصرف، خودروهای با کارایی متفاوتی نیز در بازار فروخته می‌شوند که از آن جمله می‌توان به خودروهای پلاگین هیبریدی (PHEV) و همچنین خودروهای تمام الکتریکی اشاره کرد.

به بیان ساده یک خودروی هیبرید خودرویی است که از دو منبع انرژی مختلف برای به حداکثر رساندن راندمان و کارایی استفاده می‌کند. این سخن معمولاً به این معنی است که ترکیب کردن انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری‌ها با انرژی احتراقی سوخت‌هایی چون بنزین، دیزل و یا گاز مایع یک خودروی هیبریدی را می‌سازد.

البته موضوع پیچیده‌تر از این حرف‌ها است زیرا در سیستم‌های هیبریدی متفاوت انرژی الکتریکی شاید مثلاً توسط پیشرانه‌ی احتراق داخلی و یا از ترمزهای احیا شونده تولید شود درحالی‌که در دیگر سیستم‌ها شما می‌توانید برای شارژ باتری‌ها از پریز برق استفاده نمایید.

همچنین تفاوت‌هایی در چگونگی استفاده از الکتریسیته‌ی ذخیره شده وجود دارد. برخی سیستم‌های هیبرید شاید به‌طور انحصاری توسط یک یا بیش از یک پیشرانه‌ی الکتریکی و پیشرانه‌ی احتراق داخلی حرکت کنند که اکثراً به عنوان هیبریدهای گسترش دهنده‌ی محدوده‌ی حرکتی شناخته می‌شوند.

دیگر خودروها پیشرانه‌هایی الکتریکی دارند که می‌توانند هم‌زمان با پیشرانه‌ی احتراق داخلی عمل کنند و یا از تنظیماتی برخوردار هستند که می‌تواند بین این دو پیشرانه به‌طور متناوب سوئیچ نماید.

در ادامه با چند سیستم‌های هیبریدی موجود در بازار امروزی آشنا می‌شویم:

هیبرید های سری Series hybrids

یکی از قدیمی ترین نوع هیبرید ها می باشد. لوکومتیوهای  هیبرید دیزلی-الکتریکی و کشتی ها در قرن گذشته از این سیستم ترکیبی استفاده می کردند. در خودروهای هیبرید متوالی، موتور الکتریکی به تنهایی وظیفه حرکت چرخ ها را دارد بنابراین موتورها باید بزرگ و قدرتمند باشند.

در خودروهای با سیستم هیبرید متوالی انرژی الکتریکی خالص تولید نمی شود و موتور سوختی با احتراق سوخت فسیلی تولید انرژی الکتریکی کرده و گازهایی گلخانه ای را بصورت دود ار اگزوز خارج می کند.

امروزه خودروسازان در تولید خودروهای هیبرید متوالی به جای سوخت بنزین ، از پودر هیدروژن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می کنند که این نوع خودروها به عنوان خودروهای “سلول الکتریکی-سوختی” یا (FCEV) شناخته میشوند که انتظار میرود امسال در تعداد کم روانه بازار جهان شود.

هیبریدهای موازی Parallel hybrids

ساده ترین و ارزان ترین نوع هیبریدهای مورد استفاده در خودروهای امروزی هستند. در هیبرید های موازی قدرت خروجی موتور سوختی و الکتریکی باهم ترکیب شده و قبل از ورود به سیستم انتقال قدرت قرار می گیرد.

در این حالت موتور سوختی هیچ وظیفه ای جز تولید گشتاور ندارد و موتور الکتریکی باعث افزایش قدرت و شتاب خودرو می شود و اگر نیروی تولید شده بوسیله موتور الکتریکی به قدر کافی زیاد باشد میتواند در مسافت های کوتاه به تنهایی عامل حرکت خودرو باشد.

در مدل هیبریدی شهری که توسط شرکت هوندا ارائه شده تنها عامل شارژ یاتری ها سیستم احیا کننده ترمز است.

هیبریدهای متوالی/ موازی Mild hybrids

همانطور که از نامش پیداست، خودروهای هیبرید متوالی / موازی از هر دو نوع بالا استفاده می کنند. در این نوع هیبرید موتور الکتریکی و موتور سوختی از طریق یک مسیر مجزا سیستم انتقال قدرت را تغذیه می کنند و  نیروی محرکه را قادر می سازد بصورت کاملا مستقل از طریق موتور الکتریکی یا موتور سوختی عمل کند.

در حالت موازی، موتور-ژنراتور می توانست هم خروجی موتور را تقویت کند یا از طریق سیستم احیای ترمز،باتری را شارژ کند. در مدل های متوالی-موازی، موتور-ژنراتور اندازه قابل توجهی دارند زیرا  در این مدل ها موتور الکتریکی تنها عامل حرکت در مسافت های کوتاه و سرعت های پایین است و موتور سوختی قدرت خودرو را تامین می کند و همچنین می تواند هنگامی که موتور الکتریکی وظیفه حرکت خودرو را برعهده دارد، وظیفه شارژ باتری را هم بر عهده بگیرد.

در هیبرید های متوالی – موازی یک سیستم کامپیوتری هوشمند در خودرو تعبیه شده که وظیفه سنجش وضعیت باتری را بر عهده دارد تا در هنگام مناسب تصمیم بگیرد که خودرو در چه حالتی بیشترین بازدهی را دارد.

این نوع خودرو هیبریدی ها از سیستم انتقال قدرت CVT  بهره میگیرند که همین امر باعث گران تر شدن این نوع خودرو ها میشود ولی در قبال این گرانی بهره وری بیشتری نیز نسبت به سایر مدل ها دارند.

در این نوع هیبرید ها زمان کم شدن شارژ باتری به نسبت افزایش سرعت خودرو بسیار پایین است و میتوان مسافت بیشتری را با آنها طی کرد. تمام مدل های هیبریدی شرکت تویوتا و لکسوس از هیبرید های متوالی – موازی بهره می گیرند.

هیبریدهای پلاگینی Plug-in hybrids

این نوع هیبرید ها را نمیتوانیم به عنوان نوع چهارم هیبرید ها در نظر بگیریم زیرا هر مدل از هیبریدهای پلاگینی میتواند نوعی از سه مدل بالا باشد.

این نوع هیبرید ها که اولین بار توسط شورولت در اواخر سال 2010 معرفی شد بصورت اختصاری PHEV  ها نیز شناخته میشوند و قابلیت این را دارند که با بکارگیری باتری بزرگی که در آنها تعبیه شده مسافت های طولانی را طی کرده و  از طریق نوعی پریز مخصوص که در آنها وجود دارد با برق شهری در هنگام توقف شارژ شوند.

مزیتی که این مدل ها دارند این است که میتوان از طریق این خودرو ها مسافت های بسیاری را بصورت کامل از طریق نیروی الکتریکی طی کرد و هنگام خالی شدن شارژ، میتوان موتور سوختی را فعال کرده و ادامه مسیر را با آن طی کرد در برخی از مدل های جدید این تعویض بین موتورها بصورت خودکار انجام میشود حتی اگر خودرو با سرعت بالا در حرکت باشد. از این نوع هیبرید ها در خودرو هیبریدی تویوتا پریوس و مدلی از هوندا آکورد استفاده شده است.

کرایه خودرو اتورنت استار

ممنون از شما که مقالات ما را تا انتها دنبال می کنید. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. با مقالات بعدی همراه باشید. در صورت تمایل به اجاره خودرو لوکس و تشریفاتی با کارشناسان ما در اجاره خودرو اتورنت استار در تماس باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.